Shri Bishwadip Dey
Director

Shri Bishwadip Dey joined as Officer on Special Duty (ER) in Department of Atomic Energy on 21st June 2021. He has been the Deputy High Commissioner of India to the People’s Republic of Bangladesh from March 2019 to June 2021.

Shri Dey joined the Indian Foreign Service in 2001. During his probation years from 2001 to 2003, he worked in UNES Division of the Ministry of External Affairs. From August 2003 to August 2005, he was Third Secretary in the Embassy of India at Cairo (Egypt). He served as Second Secretary at the Embassy of India in Riyadh (Saudi Arabia) looking after Political, Information and Education work and simultaneously holding the charge of Head of Chancery during 2005-2008. From 2008 to 2012, he headed the Representative of India office at Ramallah (Palestine). From June 2012 to August 2014, he worked as Deputy Secretary/Director (External Publicity) in the Ministry of External Affairs before being posted to the Embassy of India, Thimphu as Deputy Chief of Mission. He served as High Commissioner of India to the Republic of Trinidad and Tobago from 18th August, 2016 to10 February 2019.

Shri Dey received his early education at Dalhousie Public School and Pitts Gomia School, Bokaro. After graduating in B.A. (Hons.) in Political Science with a Gold Medal, he completed LLB (Gold Medal) and LLM from Delhi University, obtained Post Graduate Diplomas in International Law (Gold Medal), International Institutions, International Human Rights, Refugee Law and Humanitarian Laws from Indian Society for International Law (ISIL). He also received Certificate from UNITAR for the course on Negotiation skills.

Shri Bishwadip Dey has been appointed as Director on the Board of NPCIL w.e.f. 20th July 2021.